جراحی بینی

بهترین جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر زهرا خسروی در شیراز

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر زهرا خسروی در شیراز

من یک ورزشکار حرفه ای هستم و می خواهم بدانم که انجام ورزش بعد از جراحی بینی ، چه زمانی مجاز است ؟  این سوال دغدغه اکثر ورزشکاران و افرادی است که ورزش ، بخش اصلی روتین زندگی شان است و آن ها می خواهند بدانند که تا چند وقت پس از انجام عمل بینی می توانند فعالیت های روزمره زندگی خود را از سر بگیرند. خواندن این مقاله می تواند پاسخی جامع و کامل برای سوالت شما باشد ، تا با آگاهی از این موضوع ، خللی بر روند بهبود  شما بعد از جراحی بینی در شیراز وارد نشود تا بتوانید در زمان مناسب ، سایر فعالیت های فیزیکی خود را دنبال کنید. در این بین افرادی نیز هستند که شغل آن ها دست کمی از انجام ورزش های سنگین ندارد به همین منظور پیشنهاد می کنیم که اگر شما نیز در یکی از دسته های بالا هستید ، خواندن این مقاله را که توسط بهترین جراح بینی شیراز دکتر زهرا خسروی تهیه شده است را  به هیچ عنوان از دست ندهید.

 

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر زهرا خسروی در شیراز

 

برای ورزش بعد از جراحی بینی تا چه زمانی باید منتظر بمانیم ؟

در ابتدا باید بدانید که پس از جراحی ، بینی شما بافت نرمی دارد که به شدت مستعد خونریزی است و ورزش کردن از جمله مواردی است که با بالا بردن فشار خون و ضربان قلب میزان خونریزی را تشدید کرده و مانع از ترمیم زخم های بینی پس از جراحی می گردد. باید بدانید که بدن بیمار برای ریکاوری زخم های ناشی از عمل ، به مدت زمان حدود 6 هفته نیاز دارد. در این زمان استخوان های بینی ترمیمی شده و تورم موقتی آن نیز تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده است ، همچنین بهتر است بدانید که از 4 تا 6 ماه بعد از عمل ممکن است بینی شما همچنان مستعد خونریزی باشد و انجام ورزش بعد از جراحی بینی امری ضروری نخواهد بود. از عوارض ورزش های هوازی ، آن هم در ماه اول جراحی بینی ، می توانیم به تورم شدید ، پارگی بخیه های بینی و عفونت اشاره کرد که انجام آن ریسک زیادی را برای بیمار به همراه دارد. البته لازم به ذکر است که صحبت درباره زمان مناسب شروع ورزش بعد از عمل بینی نسبی است و به نوع ورزش انجام شده و میزان سنگین بودن آن بستگی دارد. که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

پیاده روی : یکی از توصیه های جراح بینی شیراز برای کاهش تورم بینی ، پیاده روی بعد از عمل است اما ، پیاده روی باید به گونه ای انجام شود که منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون نشود. بنابراین داشتن پیاده روی سبک و ملایم  بعد از گذشت 3 روز برای بیمار مشکلی به همراه نخواهد داشت.

دویدن : دویدن از جمله فعالیتی است که فرد پس از جراحی بینی می خواهد بداند ، چه زمانی بهترین جراح بینی شیراز دکتر خسروی مجوز انجام دوباره آن را صادر خواهد کرد. به طور معمول پزشکان شروع دویدن آرام را ، 4 هفته پس از جراحی و دویدن سریع را تا قبل از 6 تا 8 هفته ممنوع اعلام می کنند.

وزنه زدن : اگر پیش از جراحی بینی خود ، بدنساز حرفه ای بوده اید و حال نیز مشتاق دانستن شروع مجدد ورزش بعد از جراحی بینی هستید ، باید بدانید که گذشت مدت زمانی حدود یک ماه برای شما الزامی است اما برای وزنه زدن و ورزش های شدید، شما نیاز به گذر مدت زمانی حدود 4 تا 6 هفته دارید. طریقه انجام ورزش هم به گونه ای است که به بدن فشاری وارد نکرده و مراقب عدم برخورد وزنه ها به بینی خود باشید.

شنا : سونا ، و ورزش های در معرض آفتاب : یکی دیگر از نکاتی که در انجام ورزش بعد از جراحی بینی باید به آن توجه کنید این است که قرار گیری در معرض نور خورشید باعث تیره شدن و باقی ماندن جای زخم های بینی و تورم و کبودی می شود ، بنابراین به مدت حداقل سه ماه و حداکثر 6 ماه از انجام ورزش هایی نظیر شنا ، سونا و انجام ورزش هایی که در معرض آفتاب هستند بپرهیزید و در صورت انجام ورزش از کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

والیبال بعد از جراحی بینی : رعایت احتیاط در انجام ورزش هایی که صورت را در معرض ضربه مستقیم توپ قرار می دهد ، موردی مهم و حائز اهمیت می باشد که عدم توجه به آن منجر به ایجاد شکستگی بینی و آسیب های جبران ناپذیر می گردد. که این ورزش ها شامل والیبال،  فوتبال ، بسکتبال هستند و انجام این ورزش بعد از جراحی بینی پس از گذشت 6 ماه و گرفتن تاییدیه از جراح بینی خوب در شیراز دکتر زهرا خسروی ایرادی ندارد.

یوگا : شاید شما نیز جزو آن دسته افرادی باشید که فکر می کنید انجام این ورزش بعد از جراحی بینی ضرری ندارد. اما باید بدانید که یوگا در افزایش فشار خون بدن نقش به سزایی دارد و باعث ایجاد فشار به سر و صورت فرد می شود بنابراین به طور معمول پزشکان انجام آن را تا پیش از بهبودی کامل بیمار توصیه نمی کنند.

اروبیک : اروبیک نیز از جمله ورزش هوازی است که به دلیل تحرک بالای فرد در انجام این ورزش فشار خون بالا رفته و سایر عوارض گفته شده نظیر خونریزی ، التهاب و تورم را در بر خواهد داشت.

دوچرخه سواری : زمانی که فرد دوچرخه سواری می کند به نفس نفس می افتد و  تنفس شدید با بینی که هنوز زخم های آن التیام نیافته و متورم است ممکن نیست. همچنین در هنگام دوچرخه سواری باد سرد یا گرم بر صورت فرد می خورد که منجر به تورم و التهاب بینی می گردد بنابراین انجام دوچرخه سواری تا سه هفته پس از عمل بینی ممنوع بوده و انجام این ورزش بعد از عمل بینی در صورتی مجاز است که بدن بیمار بتواند در افزایش فشار خون موقت مقاومت کرده و برش های ناشی از جراحی بهبود یافته باشند.

بوکس بعد از جراحی بینی : یکی از ورزش های پرخطر برای جراحی بینی ورزش بوکس می باشد زیرا در این ورزش بینی در معرض ضربه مستقیم قرار می گیرد و در مواردی بیمار ناچار به انجام جراحی بینی ترمیمی می شود. به همین دلیل انجام این ورزش بعد از جراحی بینی توسط پزشک توصیه نمی شود. بنابراین اطلاع از این که بعد از عمل بینی ، باید برای همیشه از این ورزش خداحافظی کنید امری مهم است که در تصمیم فرد به انجام عمل بینی نقش مهمی دارد.

طناب زدن بعد از جراحی بینی : طناب زدن نیز از جمله ورزش هایی است که انجام آن تا دو ماه برای بیمار ممنوع است زیرا این ورزش از جمله ورزش های پر تحرک به شمار می رود که واکنش طبیعی بدن را به همراه خواهد داشت. واکنش هایی نظیر افزایش ضربان قلب ، فشار خون و غیره. که تمامی این موارد در روزهای ابتدایی پس از جراحی خطرناک و عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد.

نکات مهم هنگام ورزش بعد از جراحی بینی

 • مانع از برخورد ضربه به بینی خود شوید
 • برای هیدراته کردن بدن خود در حین ورزش آب زیادی بنوشید
 • از انجام ورزش در نواحی بسته بپرهیزید و تا حد امکان در هوای آزاد ورزش کنید
 • به مدت چندین ماه از انجام ورزش هایی نظیر فوتبال ، تکواندو و غیره بپرهیزید
 • عرق کردن عاملی مضر برای جراحی بینی می باشد بنابراین از انجام ورزش های سنگین اجتناب کنید
 • پیاده روی کنید زیرا این انجام این ورزش بعد از عمل بینی ، برخلاف سایر فعالیت های فیزیکی منجر به ترمیمی بافت آسیب دیده بینی می شود

ورزش بعد از جراحی بینی چه عوارضی به دنبال دارد ؟

در صورت عدم رعایت موارد گفته شده ورزشکار با عوارضی نظیر :

 1. اختلالات تنفسی شدید در بیمار
 2. تغییر در رنگ پوست بینی بیمار
 3. باز شدن بخیه های بینی بیمار
 4. تورم و کبودی زیاد در بینی بیمار
 5. آسیب شدید به تیغه های بینی بیمار
 6. تغییر در فرم و شکل ظاهری بینی بیمار

بنابراین نظر بهترین جراح بینی دکتر زهرا خسروی در شیراز در تعیین زمان مناسب برای انجام ورزش بعد از جراحی بینی الزامی است که با رعایت آن می توانید هم از مزیت داشتن بینی زیبا بهرهمند شوید و هم فعالیت فیزیکی خود را پس از مدتی از سر بگیرید.

اشتراک در
اطلاع دهید
0 نظرات
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات