جراحی بینی

بهترین جراحی بینی

پولیپ بینی - دکتر زهرا خسروی در شیراز

پولیپ بینی

پولیپ بینی - دکتر زهرا خسروی در شیراز

همه چیز با علائمی همانند سرما خوردگی ، تنگی نفس آغاز می شود و شما فکر می کنید که بیمار هستید. آبریزش بینی و عطسه پس از آن به سراغ شما می اید ، که در این مواقع برای درمان سرما خوردگی به پزشک مراجعه می کنید که به یک باره متوجه آن می شوید که شما به پولیپ بینی دچار شده اید نه سرماخوردگی . پولیپ التهاب مخاط بینی است که با ملتهب شدن سینوس ها متورم می شود ، که شکلی همانند انگور دارند. این عارضه جریان هوا را برای افراد مسدود و در نتیجه تنفس را برای آن ها دشوار می سازد. تنها یک جراح و متخصص گوش حلق و بینی حاذق می تواند به شما بیماران عزیز برای درمان و کنترل پولیپ کمک کند ، در نتیجه بهتر است قبل از مراجعه به بهترین جراح بینی در شیراز دکتر زهرا خسروی با مطالعه مطلب زیر با این عارضه بیشتر آشنا شوید تا از نگرانی های تان کاسته شود.

 

پولیپ بینی - دکتر زهرا خسروی در شیراز

 

آیا با پولیپ بینی آشنا هستید !

باید بدانید که پولیپ نوعی بافت نرم و متورم بوده که در پوشش داخلی سینوس ها نیز رشد می کند. این عارضه انواع مختلفی دارد که اکثر آن ها عمدتا خوش خیم و غیر سرطانی می باشند ، بنابراین عارضه نگران کننده نبوده و قابل درمان و بهبودی است. همانطور که اشاره کردیم ، شکل ظاهری آن ها همانند انگور یا قطره های اشک است. این عارضه به مرور در حفره های بینی افراد تکثیر پیدا کرده ، که با خود انسداد بینی و محدودیت جریان هوا را به همراه خواهد داشت. بنابراین لازم است به منظور بهبود و درمان پولیپ بینی ، افراد به جراح و متخصص گوش و حلق و بینی خوب در شیراز دکتر خسروی مراجعه نمایند تا به طور کامل سینوس ها و بینی آن ها مورد بررسی قرار بگیرد و بهترین روش درمانی در اولین زمان آغاز شود.

علائم پولیپ بینی

علائم پولیپ بینی ممکن است متفاوت باشند و بسته به اندازه و موقعیت پولیپ‌ها متغیر باشند. در برخی افراد، پولیپ بینی ممکن است بدون هیچگونه علائم مشخص باقی بماند. اما در برخی دیگر، ممکن است علائم زیر وجود داشته باشد:

 • اختلال در تنفس: پولیپ‌های بزرگ در حفرات بینی می‌توانند به عوارضی مانند اختلال در تنفس منجر شوند، به‌ویژه در حین خواب که ممکن است با خفگی یا تنفس غیرطبیعی همراه باشد.
 • تغییرات در بویایی: پولیپ بینی می‌تواند به اختلال در بویایی منجر شود، که معمولاً با کاهش توانایی تشخیص بوها همراه است.
 • آبریزش بینی: ممکن است افراد با پولیپ بینی تجربه آبریزش مزمن بینی داشته باشند که ممکن است به اثراتی مانند زخم‌های پوستی حول بینی منجر شود.
 • افزایش تجمع مخاط: پولیپ‌های بینی می‌توانند باعث افزایش تجمع مخاط در بینی شوند که باعث احساس بسته شدگی و سرفه مکرر می‌شود.
 • درد یا فشار در منطقه بینی: در برخی موارد، پولیپ‌های بینی می‌توانند به عوارضی مانند درد یا فشار در منطقه بینی منجر شوند، به ویژه اگر پولیپ‌ها فشاری به ساختارهای داخلی بینی اعمال کنند.
  در صورت تجربه هر یک از این علائم، مراجعه به یک متخصص گوش، حلق، و بینی توصیه می‌شود تا علت آنها تشخیص داده شود و درمان مناسب انجام شود.

چه عواملی سبب می شود تا افراد به پولیپ بینی مبتلا شوند ؟

علت اصلی بروز پولیپ بینی تا کنون به طور دقیق مشخص نشده است ، اما برخی عوامل توانسته اند در رشد و تشدید آن موثر باشند ، که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

 • سن : تفاوتی ندارد که شما در کدام رده سنی باشید ، ابتلا به پولیپ در هر فردی و در هر سنی شایع است و بسیار ممکن است به ان ابتلا پیدا کنید. اما بزرگسالان و میان سالان بسیار بیشتر از دیگران به این عارضه مبتلا خواهند شد. نکته جالبی که لازم است به آن اشاره کنیم ، میزان ابتلای آقایان به این عارضه بوده که دو برابر بانوان می باشد ، در نتیجه این عارضه در آقایان بسیار بیشتر از خانم ها مشاهده می شود. نکته دیگر از میزان ابتلا افراد ، در کودکان بوده چراکه کودکان کمتر از 10 سال به ندرت به این عارضه مبتلا می شوند و اغلب در ان ها پولیپ مشاهده نمی شود.
 • فیبروز کیستیک : این عارضه یک بیماری مزمن می باشد ، که به طور کلی بر عملکرد طبیعی برخی اعضای بدن همچون پولیپ بینی ، ریه و کبد و غیره تاثیرات منفی می گذارد.
 • رینیت : به التهاب موجود میان سینوس و بینی ، رینیت گفته می شود. این عارضه که سبب بروز پولیپ می شود حدود 12 هفته با تب بسیار بالا در افراد مشاهده خواهد شد که می تواند شدت عارضه پولیپ را افزایش دهد.
 • آسم : افرادی که به بیماری های تنفسی مبتلا هستند ، در مسیر تنفسی خود با مشکلات متعددی رو به رو می شوند ، در نتیجه بروز عارضه پولیپ با وجود ابتلای افراد به اسم بسیار بالا خواهد بود.
 • سینوزیت قارچی : در هوا قارچ های بسیار زیادی وجود دارد که خود عامل بروز عوامل آلرژیک در برخی افراد می باشد. آلرژی به طور کلی با التهابات مزمن همراه است که در رشد پولیپ نقش دارد. جالب است بدانید که افراد مبتلا به سینوس قارچی ، اغلب واکنش شدیدی به قارچ های معلق در هوا دارند ، که ممکن است سبب گسترش پولیپ در آن ها شود.
 • آسپرین : عده ای از افراد به برخی دارو ها همچون آسپرین ( دارو ضد التهابی ) حساسیت دارند ، که مصرف آن ها سبب بروز واکنش آلرژیک نیز خواهد شد ، در نتیجه این واکنش سبب بروز پولیپ بینی می شود. 

روش های تشخیص پولیپ بینی

تشخیص پولیپ بینی می‌تواند از طریق چندین روش مختلف انجام شود. پزشکان از ترکیبی از علائم بیمار، معاینه فیزیکی و آزمایش‌های تشخیصی برای تشخیص پولیپ بینی استفاده می‌کنند:
1. تاریخچه پزشکی و علائم: پزشک ابتدا سوالاتی درباره علائم بیمار، مدت زمان بروز آنها و تاریخچه پزشکی فرد می‌پرسد. اطلاعات درباره حساسیت‌ها، آسم و عفونت‌های مزمن سینوسی نیز می‌تواند مفید باشد.
2. معاینه فیزیکی: پزشک ممکن است از یک ابزار نازک و نورانی به نام اسپکلوم بینی برای بررسی داخل بینی استفاده کند. این معاینه می‌تواند نشان دهد که آیا توده‌هایی در بینی وجود دارند یا خیر.
3. آندوسکوپی بینی: آندوسکوپی بینی شامل استفاده از یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر با دوربین و نور در انتهای آن است. این ابزار به پزشک اجازه می‌دهد تا نواحی عمیق‌تر بینی و سینوس‌ها را مشاهده کند.
4. تصویربرداری: تصویربرداری‌هایی مانند سی‌تی اسکن یا ام‌آرآی می‌تواند به پزشک کمک کند تا محل و اندازه پولیپ‌ها را مشخص کند و همچنین به بررسی دیگر مشکلات احتمالی در سینوس‌ها و بینی بپردازد.
5. آزمایش‌های آلرژی: اگر پولیپ بینی به علت آلرژی‌ها ایجاد شده باشد ، پزشک ممکن است آزمایش‌های آلرژی انجام دهد تا حساسیت‌های خاص بیمار را شناسایی کند.

چگونه می توان عارضه پولیپ بینی را درمان کرد ؟

 • قطره های استروئیدی : در صورتی که هر یک از علائم پولیپ را دارید ، لازم است بهبهترین  جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در شیراز دکتر زهرا خسروی مراجعه کنید تا بررسی های لازم را برای کسب اطمینان بیشتر از ابتلای شما عزیزان به این عارضه را کسب کنید. پزشک پس از انجام بررسی های لازم و تشخیص این عارضه در شما بیماران عزیز و در صورت تشخیص خوش خیم بدون آن به منظور کنترل ناهنجاری ها ، استفاده از قطره های استروئیدی را پیشنهاد می کند. این پروسه درمانی در کنترل و عدم شدت یافتن پولیپ نقش بسیار مهمی داشته ، که می تواند در روند درمانی به بیماران کمک بسیار مفیدی کند بدون آن که به پروسه های پر تهاجم همچون جراحی نیاز باشد.

نکته : توجه داشته باشید که مصرف قطره های استروئیدی بسیار حساس و خطرناک می باشد ، به این معنا که باید تحت نظر متخصص گوش و حلق و بینی مورد استفاده قرار گرفته شود ، تا بیماران با عوارضی همچون خونریزی ، احساس درد در سر و صورت مواجه نشوند ، به همین منظور از تهیه و مصرف خودسرانه خودداری کنید و روند درمانی خود را با پزشک بگذرانید.

 • قرص های استروئیدی : در صورتی که دوره درمانی شما با استفاده از قطره های استروئیدی به خوبی پیش نرفته باشد ، پزشک استفاده از قرص های استروئیدی برای درمان شما استفاده می کند. در واقع قرص های استروئیدی شدت التهاب را تا حد ممکن کاهش داده و علائم این عارضه را در شما کنترل می کند.
 • دارو ها : در برخی مواقع قرص ها و قطره های استروئیدی تاثیرات موثری در بهبود پولیپ بینی نخواهند داشت یا تاثیرات آن ها تنها برای بازه کوتاهی خواهد بود ، در نتیجه متخصص گوش و حلق و بینی از دیگر دارو های موثر همچون ضد قارچ ها برای افراد مبتلا به آلرژی های قارچی ، اختلالات باکتریایی و غیره نیز تجویز می کند ، چراکه این دارو ها می توانند بر پولیپ و درمان آن نیز تاثیر بگذارند.
 • جراحی پولیپکتومی : تکنیک درمانی نهایی جهت بهبود پولیپ بینی در افراد پولیپکتومی می باشد. در واقع در صورتی که روش های توصیه شده تاثیری بر این عارضه نداشته باشند ، پزشک جراحی را به عنوان آخرین گزینه به شما پیشنهاد می کند. طی این پروسه جراحی پزشک با بکارگیری از آندوسکوپیک و دیگر ابزار های مورد نیاز بافت و توده های اضافی را با دقت بسیار بالایی از داخل مجاری بینی بیمار بر می دارد.

درمان طبیعی و خانگی پولیپ بینی

همانطور که می دانید پولیپ بینی توده‌های نرمی هستند که در پوشش مخاطی بینی یا سینوس‌ها رشد می‌کنند و می‌توانند باعث انسداد مجاری تنفسی ، کاهش حس بویایی و مشکلات دیگر شوند. در اینجا چند روش طبیعی و خانگی برای کاهش علائم پولیپ بینی آورده شده است:

 •  شستشوی بینی با محلول نمکی
 •  استفاده از بخور
 •  مصرف مکمل‌های طبیعی
 •  پرهیز از آلرژن‌ها (گرد و غبار، دود، و حیوانات خانگی)
 •  تغییرات در رژیم غذایی
 • حفظ رطوبت محیط با استفاده از دستگاه‌های مرطوب‌کننده هوا
 •  تمرینات تنفسی و یوگا
 •  استفاده از روغن‌های اساسی (روغن‌های اسطوخودوس و درخت چای)
 •  استفاده از مکمل‌های ویتامین D
 •  استفاده از سرکه سیب

آیا می توان جراحی پولیپ را با جراحی زیبایی همزمان انجام داد ؟

شاید برای شما زیبا جویان عزیز که به عارضه پولیپ مبتلا هستید سوال پیش آید ، که آیا می توانید تحت جراحی همزمان رینوپلاستی و پولیپوکتومی قرار بگیرید یا خیر ؟  باید بدانید که در صورت مراجعه به بهترین جراح بینی شیراز دکتر خسروی ، شما می توانید تحت جراحی همزمان رینوپلاستی و پولیپ بینی قرار بگیرید ، که طی آن ساختار خارجی بینی دچار تغییرات اساسی به منظور زیبا تر شدن چهره شده و ساختار داخلی به منظور بهبود مشکلات و اختلالات تنفسی درمان می شود.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به پولیپ بینی قرار دارند ؟

پولیپ بینی یک مشکل شایع در حفرات بینی است که ممکن است به عوارضی مانند اختلال در تنفس، عفونت‌های تنفسی مکرر، و گاهی حتی اختلال در بویایی منجر شود. افرادی که بیشتر در معرض این مشکل قرار می‌گیرند عبارتند از:

۱. افرادی که مبتلا به حساسیت هستند و به آلرژن‌های هوایی حساسیت دارند مانند گرده گلها، شغال گرده، عفونت‌های قارچی و غیره.
۲. افرادی که به عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، دود سیگار، گرد و غبار، و اغلب در معرض آنها قرار دارند.
۳. افرادی که تاریخچه عفونت‌های تنفسی دارند، زیرا این عفونت‌ها می‌توانند به التهابات مزمن و پولیپ بینی منجر شوند.
۴. افرادی که تاریخچه نیاز به استفاده مداوم از اسپری‌های بینی دارند، زیرا مصرف طولانی‌مدت این اسپری‌ها نیز می‌تواند به پولیپ بینی منجر شود.
۵. افرادی که دارای بیماری‌های التهابی مانند بیماری روماتیسمی و بیماری کرونیک مزمن انحراف بینی هستند.

به هر حال، هر کسی ممکن است با پولیپ بینی مواجه شود، اما برخی از این عوامل می‌توانند احتمال ابتلا را بیشتر کنند.

اشتراک در
اطلاع دهید
0 نظرات
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات