جراحی بینی

بهترین جراحی بینی

ماساز بعد از جراحی بینی - دکتر زهرا خسروی

ماساژ بعد از جراحی بینی

ماساز بعد از جراحی بینی - دکتر زهرا خسروی

بعد از اتمام فرایند جراحی بینی در شیراز و ورود شما به فاز مراقبت های بعد از عمل ، یکی از فاکتور هایی که با آن روبرو می شوید ، ماساژ بعد از جراحی بینی است. انجام این اقدام ، یک عملکرد خوب محسوب می شود ولی بحث های زیادی در خصوص لزوم یا عدم لزوم و نیاز به اجرای آن و تاثیرات آن بر روی فرایند بهبود و نیز احتمال تاثیرات منفی آن بر روی نتیجه جراحی وجود دارد. به همین منظور لازم است دستورالعمل های جراح بینی خوب در شیراز دکتر زهرا خسروی را در این خصوص با دقت گوش کرده و دنبال کنید.

 

ماساز بعد از جراحی بینی - دکتر زهرا خسروی

 

قانون شماره یک در ماساژ بعد از جراحی بینی

حتماً قانون شماره یک را حدس زده اید. بله ، حس تان کاملاً درست است : دنبال کردن توصیه پزشکی که جراحی بینی تان را انجام داده ، نکته طلایی ، در فاز مراقبت ها و اقدامات بعد از عمل بینی است. بهترین جراح بینی شیراز دکتر خسروی، جزئیات دقیق جراحی هر بیمار خود را می داند و می تواند اطلاعات و توصیه های درجه یک را در خصوص دوره ریکاوری ، در اختیار بیمار قرار دهد. همه جراحی های بینی ، یکسان نیستند و بر همین اساس ، نوع مراقبت آنها نیز متفاوت است. برخی از بینی ها بعد از عمل ، به ماساژ نیاز دارند در حالیکه در برخی دیگر ، هیچگونه فشاری نباید به بینی وارد شود.

زمان مناسب برای ماساژ بعد از جراحی بینی

به طور کلی ، اکثر پزشکان در این خصوص اتفاق نظر دارند که در طول دو هفته بعد از جراحی بینی ، به هیچ وجه نباید فشاری به بینی وارد شود. در طول این مدت ، بینی گچ گرفته شده است و بافت های بینی ، بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. بعد از دو هفته ، در صورت صلاحدید پزشک ، می توانید ماساژ بعد از عمل را آغاز کنید ولی لازم است این کار را با دقت انجام دهید و از وارد آوردن فشاری که باعث ایجاد اختلال در نتیجه جراحی شود ، خودداری کنید. لازم به ذکر است که برخی جراحان ، هر چند ماساژ بعد از جراحی بینی را توصیه می کنند ولی به بیمار تاکید می کنند که این کار را بعد از یک ماه کامل یا دو ماه پس از عمل ، آغاز کنند. مراقب باشید که فشاری به بخیه ها و برش ها وارد نکنید.

آیا ماساژ بینی بعد از عمل باعث کوچک شدن بینی می شود؟

تحقیقات علمی بسیار معدودی در خصوص تاثیرات ماساژ بعد از جراحی بینی انجام شده است. برخی پزشکان معتقدند که ماساژ دادن ناحیه اطراف بینی باعث می شود که بافت اسکار ، از بین برود. برخی دیگر نیز بر این باورند که این کار ، به بهبود یافتن گردش خون در ناحیه جراحی شده کمک کرده و در نتیجه باعث کاهش ورم می شود. پزشکانی هم هستند که به نظرشان ، ماساژ بعد از عمل بینی ، نه تنها خوب نیست بلکه باعث بروز اختلال در فاز بهبود هم می شود. به طور کلی ، هیچ شواهد علمی معتبری در خصوص این ادعاها وجود ندارد ولی جمع کثیری از جراحان بینی ، ماساژ بینی بعد از جراحی را یک اقدام خوب و مفید می دانند.

نحوه ماساژ بعد از جراحی بینی گوشتی

می توانید ماساژ بعد از جراحی در بینی های گوشتی را با قرار دادن انگشتان اشاره روی پل بینی انجام دهید. ناحیه بین بینی و گوشه چشم ها را در نظر بگیرید و با انگشتان خود به آرامی حدود 10 ثانیه روی آن نقطه فشار وارد کنید. پس از آن ، به آرامی انگشتان را در راستای پل بینی ، پایین بیاورید. همین کار را در فواصل زمانی 5 ثانیه ای تکرار کنید. حتماً مقدار فشاری که در طول ماساژ بعد از جراحی بینی روی بینی وارد می کنید را تحت کنترل داشته باشید. این فشار باید به اندازه ای باشد که بتواند به کاهش ورم و پخش شدن مایعات تجمع یافته در زیر پوست بینی کمک کرده و در عین حال ، باید به اندازه ای ملایم باشد که باعث آسیب دیدگی بافت های ظریف در بینی نشود. اگر در خصوص مقدار فشار مناسب ، اطمینان ندارید ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ بینی تا چند ماه تاثیر دارد ؟

مدت زمان تاثیرگذار برای ماساژ بعد از جراحی بینی بر حسب توصیه پزشک و پیشرفت پروسه بهبود در هر بیمار ، متفاوت است. معمولاً توصیه می شود بعد از فروکش کردن ورم ، تا چندین هفته ، ماساژ بینی بعد از جراحی را در سطحی کنترل شده و ملایم ، انجام دهید.

روش ماساژ دادن به بینی

روش های متعددی برای ماساژ بعد از جراحی بینی وجود دارد که در ادامه ، برخی از آنها را آورده ایم:

روش اول: در این روش انگشت شست خود را در یک طرف نوک بینی قرار دهید. انگشت اشاره نیز باید در طرف دیگر بینی قرار گیرد. سپس به شکل موازی ، به سمت بالا و به طرف زیر ابروها ، به همین شکل ، انگشتان را روی بینی ، حرکت دهید.

روش دوم: محل اتصال بینی به گونه ها را در نظر بگیرید. انگشتان خود را در راستای این نقطه روی بینی حرکت داده و آن را ماساژ دهید.

روش سوم: در این روش ماساژ بعد از جراحی بینی ، کار از بالای نوک بینی شروع می شود و به ملایمت به سمت بالا تا نقطه رسیدن به ابروها ، ادامه پیدا می کند.

ماساژ بینی بعد از عمل برای کاهش ورم

ماساژ بعد از جراحی بینی می تواند به طور بالقوه ، به کاهش ورم خصوصاً بعد از پایان فاز بهبود اولیه ، کمک کند. ماساژ ملایم و کنترل شده ، باعث بهبود جریان خون می شود ، خروج ترشحات لنفاوی را آسان تر می کند و پروسه بهبود کلی را ارتقا می دهد. البته ، قبل از اقدام به ماساژ دادن بینی ، لازم است حتماً با پزشک خود مشورت کنید. جراح بینی خوب در شیراز دکتر زهرا خسروی با در نظر گرفتن دامنه پیچیدگی جراحی ، سرعت پیشرفت روند بهبود و هر فاکتور شخصی دیگر ، توصیه های لازم در خصوص ماساژ بعد از جراحی را ارائه می دهد.

اگر بعد از جراحی ، بینی را ماساژ ندهیم ، چه اتفاقی می افتد؟

ماساژ بعد از جراحی بینی ، اصلاً اجباری نیست. حتی اگر ماساژ دادن باعث شود که زمان فروکش کردن ورم بینی ، کوتاه تر شود ، اگر نگران این هستید که این کار ممکن است باعث وارد آمدن آسیب به بینی تان شود ، می توانید از انجام آن خودداری کنید.

چند بار در روز باید بینی را ماساژ بدهیم؟

وقتی این تکنیک را شروع می کنید ، در ابتدا ، ماساژ بعد عمل ، یک جلسه در روز ، آن هم در سطح بسیار ملایم ، کافی است. بعد از سپری شدن یک دوره دو ماهه بعد از عمل ، پزشک اغلب به شما توصیه می کند که سه بار در روز ، هر بار به مدت 1-2 دقیقه ، ماساژ بعد از جراحی بینی را انجام دهید.

آیا ماساژ دادن به بینی باعث تغییر شکل آن می شود؟

اگر ماساژ بعد از جراحی را زود شروع کنید یا شدت فشار روی بینی ، زیاد باشد ، بافت های ظریف بینی تان را در معرض آسیب دیدگی قرار داده اید و این کار ممکن است باعث تغییر شکل در بینی شما شود. به همین دلیل همیشه به بیمار توصیه می شود که قبل از شروع به اقدام برای ماساژ بعد از جراحی بینی در طول دوره ریکاوری ، حتماً با پزشک خود مشورت کند.

اشتراک در
اطلاع دهید
0 نظرات
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات